HABER AKIŞI

Araç Sorgulama

 Tarih: 16-02-2017 15:53:13
Günümüz şartlarında sıfır araç sahibi olmak, araç fiyatlarının yüksekliğine karşın vatandaşın alım gücünün düşük olması gibi nedenler ile zorlu bir süreç olarak sürücülerin karşısına çıkmaktadır. Bu nedenle 2. el araç almak daha kolay ve doğru bir seçenek gibi görünüyor çoğu kişiye.

Ancak 2. el araç alımlarında bazı sakıncaları yok değil elbette. Özellikle araç hasarlarının gizlenmesi, araç alımı yapacak olanların en büyük korkudusu durumundadır. O noktada araç sorgulama işlemlerinin önemi ortaya çıkmaktadır.


HASAR KAYDI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 


ARAÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 


PLAKA SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!


Tramer, araç almak isteyen kişilerin, incelenen aracın geçmişini detaylı şekilde öğrenmesine olanak tanımaktadır. Bu durumda 2. el araç almak isteyen vatandaşlar, aracın tüm hasar geçmişi, kaza tutanakları ve diğer bilgilerine plaka sorgulama ile birkaç küçük işlemden sonra ulaşılabilir.


Tramer sayesinde ayrıca kolayca araç muayene randevusu ve trafik cezası sorgulaması gibi işlemler kısacık zamanlarda gerçekleşebilir.


Araç sorgulama ile aynı zamanda aracın marka, model gibi bilgileri yanı sıra kasko bilgileri, trafikte bulunduğu süre boyunca toplam ne kadar kaskolu olduğu, aracın kaç defa el değiştirdiği ve son sahibinin kim olduğu gibi bilgilere de ulaşılabilmektedir.


Tramer sorgulama ile 2. el piyasasında yaşanan kötü tecrübelerin önüne geçilmiş oldu. Çünkü araç sorgulama ya da plaka sorgulama ile artık herkes, istediği anda ve istediği yerde kolayca almak istediği araç ile ilgili tüm detay bilgilere ve hatta kaza tutanaklarına bile ulaşabilmektedir.


Araç sorgulama ile ulaşılabilecek kayıtlar şunlardır;

Değişen Parça Bilgileri

SMS ya da online olarak yapılabilecek plaka sorgulama işleminde, ilgili aracın daha önce değişen parçası olup olmadığı, değişen parçaların eşdeğer ya da orjinal parça olup olmadığı, aracın hangi tarihte tamir gördüğü, tamire girdiğinde kaç kilometrede olduğu, tamirata toplam tutarı gibi bilgiler bulunmaktadır.


İstenmeyen durumlar ile karşılaşmamak için mutlaka araç hasar kaydına baktırılmalıdır.


Geçtiğimiz yıla kadar araç sahipleri tamir gerekli olduğunda orjinal parça ile değişim istemekteydiler. Ancak geçen yıldan itibaren çıkarılan bir yasa ile sigorta şirketleri, eşdeğer parça kullanma hakkına sahip oldular. Ancak yine de bu durum araç alımı yapacakları endişelendirmemelidir. Çünkü, eşdeğer parça, Türk Standartları Enstitüsü’nden onaylanmış parça demektir. Kısacası eşdeğer parça da olsa güvenli parça kullanılmaktadır. Bu değişen parça rastgele bir parça değildir.


 Poliçe Sorgulama

Araç sahiplerinin ciddi şekilde kontrol etmeleri gereken bir diğer konusu araç sigortasının sorgulanmasıdır. Araç sahibinin bilgisi dışında sigorta şirketi poliçeyi tek taraflı olarak fesh edebilir. Bu nedenle araçla yapılan bir kaza veya arıza sonrasında, aracın kaskosunun ya da trafik sigortasının olduğuna emin olunmalıdır. Bu nedenle düzenli olarak ciddi sorunlar ile karşılaşmamak adına kontrol şarttır. Plaka sorgulama yani Tramer ile aracın poliçesinin yürürlükte olup olmadığı, poliçe numarası, poliçenin vadesi gibi bilgileri öğrenilebilir.

 

Poliçenin yürürlükte olmadığı durumlarda bir kaza halinde karşı tarafın hasarını tamamen ödemek zorunda kalınabileceği gibi bir güvenlik kontrolünde de aracın bağlanmasına neden olabilmektedir. Araç sigortasının olmadığı durumlarda aracın çekildiği otoparkın ücretini ve çekici masraflarının da ödenmesi gerekebilir. Kısacası poliçe sorgulama son derece önemlidir.

 

Poliçe sorgulama ile sadece araç sahipleri kendi araçlarını değil, alınması düşünülen araçların bilgilerini de alabilmektedir. Böylece ilgili aracın önceki kaza ve hasar bilgilerine ulaşılabilmektedir. Unutulmamalıdır ki; araç sadece bir yabancıdan alınırken değil tanıdıklardan alındığında da bu kontroller yapılmalıdır.

 

Hasar Tazminatını Hangi Şirketin Ödeyeceğini Öğrenme

 

Muhtemel bir kaza sonrasında karşı tarafın araca verdiği hasarı hangi şirketin ödeyeceği de plaka sorgulama yöntemi ile öğrenilebilmektedir. Böylece bu yöntem ile sigorta şirketi değil, şirketin hasar dosyası numarasına da ulaşılabilmektedir. Hasar ödemeleri uzun zaman alır ise tazminat ödemesinin en güncel durumu hakkında bilgi de bu şekilde öğrenilebilir.

 

Hasar tutarı ile ilgili olarak sigorta şirketi ile anlaşmazlığa düşülmesi halinde öncelikle sigorta şirketine başvurulmalıdır. Sigorta şirketinin olumsuz cevap vermesi ya da cevabı geciktirir ise 15 iş günü içinde Sigorta Tahkim Komisyonu’na ve diğer yasal makamlara iletilmelidir. Ancak en hızlı sonuç Sigorta Tahkim Komisyonu ile alınacak olan sonuç olacaktır. 


Tutanak Sorgulama

 

Araç sorgulama sistemi ile ulaşılabilecek bir diğer bilgi ise kaza tutanaklarıdır.

Kaza tutanakları kazanın hangi tarihte yapıldığı, kaza bilgilerine, kaza taraflarının kusur oranlarına ve tutanağın son durumu bilgilerine ulaşılabilmesini mümkün kılmaktadır. Kaza tutanakları

sigorta açısından olduğu kadar, alımı düşünülen aracın karıştığı kazaları öğrenmek için de önemli bir kaynaktır.

 

Araç sahibi olmak sorumluluk gerektiren ve ince ince düşünülmesi gereken bir süreçtir. Alınacak olan aracın geçmişi, ciddi problemlerin çıkmasına neden olabileceği gibi gayet rahat bir seyahat hakkı kullanımı da sağlayabilir.

 

Bu nedenle problem yaşamamak için alınmak istenilen aracın hasar kaydı mutlaka incelenmelidir. Plaka ve araç sorgulamaları yapılmalıdır. Daha sonra aldığı araçtan pişman olmamak için en önemli noktalardan birisidir.

 

Sonuç olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden alınabilecek olan bu bilgiler yapılan ticaretin vatandaşı ne kadar mutlu edeceğini belirleyen en önemli konudur.

Bu nedenle bu sorgulamalar asla ihmal edilmemelidir.


Son Söz

İnsanlar, en önemli haklarından birisi olan seyahat hakkını en rahat şekilde kullanabilmek için araç sahibi olmayı düşünür. Her zaman sıfır araç alabilmek kolay olmadığından da genellikle 2. el araç alımlarını düşünmektedirler.

Günümüzde 2. el araç alımlarında eskisi kadar sorun yaşanmasa da yine de sorun olan alış verişler bulunmaktadır. Bu sorunları sıfıra indirebilmek için araç sorgulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Herhangi bir araç için yapılabilecek sorgu türleri araç sorgulama, plaka sorgulama ya da hasar sorgulama şeklinde olabilir. Bu sorgulama türleri ise iki yöntem ile gerçekleşebilir. e-Devlet Kapısı girişleri ve SMS ya da online yolu ile Tramer sorgulamaları....

Bu sorgulama yöntemleri ve çeşitleri ile alınmak istenen araç ile ilgili olarak aracın sahibi, markası, modeli, rengi, sigorta kayıtları, hasar kayıtları, değişen parça bilgileri, tutanak bilgileri, muhtemel bir kaza anında hasarı ödeyecek olan sigorta şirketinin hangisi olduğu ve sigorta poliçesinin geçerli olduğu tarihler gibi bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir.

Bunu e-Devlet yolu ile öğrenmek isteyen kişiler bir e-Devlet şifresine sahip olmalılar. SMS yolu ile bilgiye ulaşmayı hedefleyenler ise kullandıkları operatör hangisi olursa olsun 5664 servis numarasına bir mesaj çekerek bilgi edinebilirler. SMS bilgileri 6 TL. karşılığında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kayıtlarından alınmaktadır.

Sonuç olarak rahatlıkla kullanılabilecek bir araç sahibi almak en baştan itibaren sorumluluk isteyen bir süreçtir. Kişi hem alım sırasında hem de kullanım sırasında sorumluluğunun farkında olmalı ve yapması gereken düzenli sorgulama işlemlerini de ihmal etmemelidir.

Sorgulama işlemlerinin düzenli olarak yapılması son derece önemlidir. Sadece alım sırasında değil, aynı zamanda araç alındıktan sonra da düzenli olarak sorgulamaların yapılması gerekir. Bu sorgulamalar artık sahibi olunan aracın sigortası ile ilgili sorgulamalar olmalıdır. Sigorta poliçesinin geçerliliğini kontrol, yaşanabilecek bir kaza anında sıkıntılı anların olmasını engelleyecektir.

  Bu haber 386 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  BAZI Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Lübnan'da şaşırtıcı olay! Lübnan'da şaşırtıcı olay! Fransa'nın aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı ve Ulusal Cephe Partisi’nin lideri Ma..
Başbakan Binali Yıldırım grup toplantısında konuşuyor Başbakan Binali Yıldırım grup toplantısında konuşuyor Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısındaki konuşmasına sık sık ar..
Aliyev, o göreve karısını atadı Aliyev, o göreve karısını atadı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva'yı cumhurbaşkanı bir..
Doğan Holding ve Sabancı Holding CEO'ları  istifa etti Doğan Holding ve Sabancı Holding CEO'ları istifa etti Doğan Holding CEO'su Soner Gedik, 1 yıl önce getirildiği görevinden istifa etti...
  Türkiye HABERLERİ
ÇED iptal edildi, şimdi ne olacak? ÇED iptal edildi, şimdi ne olacak? İzmir Demir Çelik A.Ş. (İZDEMİR), Aliağa’da termik santral kurmak için düğmeye b..
Deprem öldürmez bina öldürür Deprem öldürmez bina öldürür Türkiye’de meydana gelen her sarsıntının ardından gündeme geliyor, muhtemel bir ..
'Halkın hak sahibi olmasını istiyoruz' 'Halkın hak sahibi olmasını istiyoruz' Sarıyer’in Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı Mahalleleri imar ıslah plan çalışmas..
PETKİM’de Atatürk fotoğrafı ve Türk bayrağı kaldırıldı yerine... PETKİM’de Atatürk fotoğrafı ve Türk bayrağı kaldırıldı yerine... PETKİM'deki büyük panoda yer alan Türk bayrağı ve Ulu Önder Atatürk'ün fotoğrafı..
  Genel HABERLERİ
Uçak AVM'nin üzerine düştü! 5 ölü! Uçak AVM'nin üzerine düştü! 5 ölü! Avustralya'nın Melbourne kentinde çift motorlu King Air'e ait Beechcraft B200 ti..
İlk gece damadı uyutup kaçtı İlk gece damadı uyutup kaçtı Çorum’da Suriyeli gelin 27 yaşındaki Safa S., damadı ve ailesini ilk gece uyku i..
16 yaşındaki genç harakiri yapıp kendini yaraladı 16 yaşındaki genç harakiri yapıp kendini yaraladı Kayseri'de, Kur’an kursu öğrencisi 16 yaşındaki E.Ü. bıçakla harakiri yaparak ka..
Köpekler birbirlerine sarılarak can verdi Köpekler birbirlerine sarılarak can verdi Uludağ’da 18 yıldır sahipsiz hayvanları besleyen hayvansever, beslediği köpek ya..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 21 14 2 5 43 18 47 +25
2 Medipol Başakşehir 21 12 2 7 37 16 43 +21
3 Galatasaray 21 12 5 4 40 21 40 +19
4 Fenerbahçe 21 10 4 7 39 19 37 +20
5 Antalyaspor 21 10 6 5 25 23 35 +2
6 Trabzonspor 21 9 8 4 20 21 31 -1
7 Osmanlıspor FK 21 7 5 9 28 23 30 +5
8 Atiker Konyaspor 21 7 7 7 24 26 28 -2
9 Bursaspor 21 8 9 4 22 24 28 -2
10 Karabükspor 21 8 10 3 24 29 27 -5
11 Gençlerbirliği 20 6 6 8 19 19 26 0
12 Kasımpaşa 21 7 10 4 25 29 25 -4
13 Akhisar Belediyespor 21 6 9 6 13 27 24 -14
14 Aytemiz Alanyaspor 21 6 11 4 29 40 22 -11
15 Kayserispor 21 6 11 4 22 33 22 -11
16 Çaykur Rizespor 21 5 11 5 21 33 20 -12
17 Adanaspor 21 4 12 5 20 32 17 -12
18 Gaziantepspor 20 4 13 3 16 34 15 -18
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Malatyaspor 21 12 5 4 32 22 40 +10
2 Sivasspor 21 11 5 5 32 20 38 +12
3 Göztepe 21 10 4 7 35 25 37 +10
4 Eskişehirspor 21 11 4 6 37 27 36 +10
5 Giresunspor 21 10 5 6 29 19 36 +10
6 Boluspor 21 9 8 4 32 35 31 -3
7 Ümraniyespor 20 8 7 5 26 23 29 +3
8 Balıkesirspor 20 7 6 7 36 22 28 +14
9 Altınordu 21 7 7 7 28 29 28 -1
10 Denizlispor 21 8 8 5 31 28 26 +3
11 Adana Demirspor 21 6 4 11 25 22 26 +3
12 Şanlıurfaspor 21 5 8 8 21 22 23 -1
13 Büyükşehir Gaziantepspor 21 6 11 4 26 33 22 -7
14 Manisaspor 21 5 8 8 29 34 20 -5
15 Elazığspor 21 6 8 7 20 22 19 -2
16 Bandırmaspor 21 4 11 6 20 33 18 -13
17 Samsunspor 21 3 12 6 11 29 15 -18
18 Mersin İdmanyurdu 21 4 11 6 17 42 15 -25
Takım O G M B A Y P AV
1 Gümüşhanespor 22 15 3 4 37 14 49 +23
2 MKE Ankaragücü 23 14 5 4 42 23 46 +19
3 Menemen Belediyespor 23 11 5 7 44 32 40 +12
4 Hatayspor 23 11 6 6 30 19 39 +11
5 Niğde Belediyespor 23 10 5 8 27 20 38 +7
6 Karşıyaka 23 11 8 4 35 26 37 +9
7 Eyüpspor 23 11 9 3 35 42 36 -7
8 Kastamonuspor 1966 23 10 8 5 36 29 35 +7
9 Sarıyer 23 8 7 8 32 31 32 +1
10 Etimesgut Belediyespor 23 8 9 6 24 21 30 +3
11 Aydınspor 1923 23 8 9 6 33 31 30 +2
12 İnegölspor 23 6 6 11 25 25 29 0
13 Bugsaşspor 23 6 8 9 28 27 27 +1
14 1461 Trabzon 23 5 8 10 31 31 25 0
15 Tuzlaspor 22 6 10 6 24 32 24 -8
16 Tokatspor 23 4 10 9 20 28 21 -8
17 Kırklarelispor 23 4 11 8 25 34 20 -9
18 Kayseri Erciyesspor 23 0 21 2 13 76 1 -63
Takım O G M B A Y P AV
1 Sancaktepe Belediyespor 24 13 3 8 34 14 47 +20
2 Kocaelispor 25 12 4 9 44 25 45 +19
3 Altay 25 11 4 10 41 24 43 +17
4 Van BBSK 25 10 5 10 26 24 40 +2
5 Gölcükspor 25 10 6 9 31 26 39 +5
6 Çorum Belediyespor 25 10 7 8 34 22 38 +12
7 Ankara Demirspor 25 9 5 11 35 28 38 +7
8 Bayburt Grup Özel İdare 25 9 7 9 30 24 36 +6
9 Kızılcabölükspor 25 8 8 9 24 24 33 0
10 Erzin Belediyespor 25 9 10 6 24 34 33 -10
11 24 Erzincanspor 24 7 7 10 24 23 31 +1
12 Tekirdağspor 25 7 9 9 23 31 30 -8
13 Kartalspor 25 8 12 5 25 31 29 -6
14 Cizre Spor 25 6 10 9 19 33 27 -14
15 Karacabey Birlikspor 24 7 12 5 42 41 26 +1
16 Kozan Belediyespor 24 6 11 7 25 32 25 -7
17 Manavgatspor 24 3 9 12 17 34 21 -17
18 Kütahyaspor 24 5 13 6 26 44 21 -18
19 Beylerbeyi 24 4 12 8 27 37 20 -10
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
17.02.2017 19:00 Kayserispor 2 - 0 Bursaspor
18.02.2017 16:00 İstanbul Başakşehir 0 - 0 Gaziantepspor
18.02.2017 19:00 Ç.Rizespor 1 - 1 Galatasaray
18.02.2017 13:30 Antalyaspor 1 - 0 Karabükspor
19.02.2017 13:00 Gençlerbirliği 2 - 0 Konyaspor
19.02.2017 15:30 Adanaspor 1 - 5 Osmanlispor FK
19.02.2017 15:00 Fenerbahçe 0 - 0 Kasımpaşa
19.02.2017 19:00 Beşiktaş 3 - 1 Akhisar Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
17.02.2017 18:35 Samsunspor 1 - 1 Mersin İ.Y.
18.02.2017 13:00 Manisaspor 1 - 2 Giresunspor
18.02.2017 16:00 Altınordu 2 - 1 Adana D.Spor
18.02.2017 18:30 Şanlıurfaspor 2 - 2 Göztepe
19.02.2017 18:30 Balıkesirspor 5 - 0 Bandırmaspor
19.02.2017 16:00 Elazığspor 0 - 0 Eskişehirspor
19.02.2017 13:00 Boluspor 1 - 0 Umraniyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
18.02.2017 13:30 Ankaragücü 1 - 1 Tokatspor
19.02.2017 13:30 Aydınspor 1 - 1 Karşıyaka
19.02.2017 13:30 Kastamonuspor 5 - 1 Kırklarelispor
19.02.2017 13:30 Bugsaşspor 1 - 1 Sarıyer
19.02.2017 13:30 K.Erciyesspor 0 - 7 Gümüşhanespor
19.02.2017 13:00 Hatayspor 1 - 0 İnegölspor
19.02.2017 13:00 1461 Trabzon 0 - 0 Etimesgut Belediyespor
19.02.2017 13:30 Menemen Bld. 1 - 2 Eyüpspor
19.02.2017 13:30 Tuzlaspor 0 - 1 Nigde Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
19.02.2017 13:30 B.Nilüferspor 1 - 3 Bayburt Genclikspor
19.02.2017 13:30 Kutahyaspor 1 - 2 Kocaelispor
19.02.2017 13:30 Manavgatspor 2 - 2 Kartalspor
19.02.2017 13:00 Bld. Vanspor 2 - 2 Altay
19.02.2017 13:00 Erzin Belediyespor 1 - 0 Corum Belediyespor
19.02.2017 12:30 Cizrespor 1 - 0 Kizilcabolukspor
19.02.2017 13:30 Ankara Demirspor 3 - 1 Kozan Belediyespor
19.02.2017 13:30 Tekirdagspor 1 - 1 Sancaktepespor
19.02.2017 13:30 Gölcükspor 2 - 1 Beylerbeyi
LİNKLER
Yukarı